Pléh Csaba pszichológus, nyelvész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA főtitkárhelyettese, a BME Kognitív Tudományi Tanszékének alapító egyetemi tanára. Memetikai írása: A gondolatok terjedési mechanizmusai: mémek vagy fertőzések ~ 2000 év körül megjelent írásának a tartalma ébresztett rá, hogy a memetikába, annak zavaros össz-tartalma miatt nem fér bele a pszichológiai vírusokkal foglalkozó rész, annak el kell különülnie egy új tudományágba a pszichovirulógiába.
A Replika társadalomtudomány folyóiratban is olvasható • 40 (2000. június): 165–185
REAL - az MTA Könyvtárának Repozitóriuma
http://www.dunakanyar.net/~di/cipcs1.htm
" Érdemes megemlíteni, hogy Dawkins mémelméletével (eredetileg 1976-ban jelent ez meg) egy időben Csányi (1979, 1988, 1994) is hasonló felfogást fejt ki, amikor a replikáció szintjeiről beszél, s a kultúrát az emberi idegrendszerben kialakult ideák csoportszintű replikációjaként értelmezi. Vagyis a replikációs gondolat kiterjesztése a kultúrára a hetvenes évek végének nemcsak Dawkinsnál érvényes gondolata. "
"A köznapi kommunikáció és a társadalomtudomány is tele van olyan hasonlatokkal, melyek a gondolatok terjedését a betegségekéhez hasonlítják. Beszélünk "fertőző gondolatokról", akárcsak a "futótűzként terjedő" hírekről. A múlt századi társadalomtudomány és biológia is gyakran látott analógiát az élősdi fertőzések s az emberi közösségek társadalmi problémái között."
"Ennek a "keresésnek" adja meg a keretét Sperber számára a járványtani hasonlat. Ami a kórtan a fertőző betegségek járványtanához képest, ugyanaz kell legyen a gondolkodás-lélektan a reprezentációk járványtanához képest: azt várom, hogy a reprezentációk járványtana, s ezzel a kulturális tények oksági magyarázata az egyik oldalon, a másik oldalon pedig gondolkodáspszichológia részleges átfedésben és kölcsönös relevanciaviszonyban legyenek (Sperber 2000)." ... "Szerintem ebben az esetben sem a redukcionizmusnak, sem az antiredukcionizmusnak nem sok értelme van, és a járványtani analógia plauzíbilisebb megközelítést nyújt." ... "A járványtani hasonlatnak vannak persze sántító mozzanatai is, amit maga Sperber is lát. A fertőző ágensek, például a baktériumok vagy vírusok lényegében változatlanok maradnak minden átadásnál. Sperber felfogása szerint azonban ez nem így van a reprezentációk terjedésénél."
"A terjedéselméletetek egészében azzal az alapvető gonddal küzdenek, hogy vajon mennyire csak biológiai analógiák, s mennyire valódi mechanizmuselméletek szeretnének lenni. Számomra ebből a szempontból azért a fertőzési elmélet a vonzóbb, mert nemcsak bevallja metaforikus jellegét, hanem a kognitív mechanizmusok állandó kiemelésével ígéretet is tesz arra, hogy kiterjeszthető egy valódi, ha nem is magyarázó, de taxonómikus modellé. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy legalább esettanulmányok szintjén valóban alkalmazzák az elméletet. Ez még várat magára. Érvényes ez a kritika a sokkal népszerűbb mémelméletre is: sok jelszó, kevés valódi társadalomtudományi alkalmazás."
- Nos ez utóbbit megtettem a közben eltelt időben.
A témáról bővebben a nemrég indított Memetika és pszichivirulógia közösségi tanulás nyilvános facebook csoportban írok.
Sőt: "A memetika nem több, mint egy nehézkes terminológia annak kimondására, amit mindenki tud, és ami hasznosabban mondható el az információátadás unalmas terminológiájában. . . A mémet olyan tág értelemben határozzák meg támogatói, hogy haszontalan fogalom, több zavart kelt, mint fényt, és azt jósolom, hogy a fogalom hamarosan feledésbe merül, mint egy csekély értékű furcsa nyelvi furcsaság." forrás - Túl lett tolva. Magam is erre jutottam. Tehát nem tudományosan, hanem a memetika is memetikailag terjed el. Ez persze beleillik a pszichovirulógiába és az evolúciós pszichológiába is.
Mi az az elmevírus vagy másik nevén pszichovírus? A mémek egy speciális szűkebb csoportja. Amit az emberek elméjét megfertőzi, akkor is ha nem akarják. Aztán ezt terjesztik is. Másokat is megfertőznek vele.
A legtöbb pszichovírus fertőzés így zombitámadás viselkedésformát eredményez az abban szenvedőknek. Belső kényszer hajtja őket, hogy aki még nem zombi azt támadni kell addig, meg kell fertőzni, ameddig azzá nem válik.
Az emberek többsége sokféle elmevírussal fertőzött. .... és emiatt "zombi" viselkedésformája lesz. Ami röviden azt jelenti, hogy valamilyen információs csomagot logikátlanul terjeszt és magában hord. Akinek meg nincs ilyen, azt igyekszik megfertőzni, megtéríteni hogy a viselkedése és a gondolkozása azonos legyen. Akit már sikeresen megfertőzött az onnét már a zombicsoport közösség tagja.
Tehát aki nem "zombi" az nem is győzködi a másikat, hogy az a jó, amit ő képvisel.