Csehországban a kormány által aláírt vatikáni szerződést nem ratifikálta parlament, előrébb is jár a gazdaságuk. Mi fizetjük a sarcot.
Erről szó volt a 2005 februári Pallas Páholy Állam-Egyház-Politika rendezvényen is, melyet az Egyenlítő Társaskör szervezett. Magam is felszólaltam;
XXI. század vallásairól és vallás és kormány viszonyáról beszéltem.
Bemutatkoztam, hogy én egy XXI. századi modern kortárs vallásalapító vagyok. Elmondtam, hogy a mostani vita lényegét jelentő vatikáni szerződés felbontását tudomásom szerint kb 1,5 évvel ezelőtt (2004 őszén) személyem kezdte el behozni a köztudatba, az internetes fórumokon keresztül. Kértem a jelenlévőket, hogy akinek vannak ettől eltérő információi, azok cáfolják meg. Nem történt cáfolat. Elmondtam, hogy nem egyház, van, hanem egyházak. Mégpedig jelenleg kb 150 egyház, amelyből lehet, hogy nemsokára a P-DOX Semmiben Sem Hívők lesz a 151-dik. Beszéltem az egyházak sokféleségéről és arról, hogy a skandináv országokban már ateista egyházak is vannak.
Egyértelműen állást foglaltam, abban, hogy a vatikáni szerződés felbontása, csak idő kérdése, mert egyébként elkerülhetetlen. Az adott szerződés favorizál egyes egyházakat, amit állami dotációnak is felfoghatunk. Tehát nem érvényesül a szabad verseny. Sőt úgy is felfoghatjuk, hogy az Eu jelenlegi vallási egyenlőség előírásai sem teljesülnek, hiszen, aki nem kapnak a hitéletükre ilyen mértékű államai támogatást, azok hátrányt szenvednek. Beszéltem arról, hogy az Alkotmány bíróság tagjai érintettek voltak az ügyben, akik rendben lévőnek találták a vatikáni szerződést, hiszen többségük ilyen-olyan vallási egyetemen is tanított.
Beszéltem a az egyházak állami támogatását megvonni készülő népszavazási kezdeményezésről és beszéltem az érdekes egybeesésről, a Gyurcsány Ferencnek a vatikáni látogatása előtt 1-2 héttel küldött levelem tartalmáról is.
Beszédemet, azzal zártam, hogy a vatikáni szerződés felbontása elkerülhetetlen, hiszen egyenlő arányban nem lehet több száz egyházat támogatni, ezért csak az a megoldás, hogy egyiket sem. Az állam kivonulásának az egyházak támogatásából, egy folyamatnak kell lenni és nem történhet meg azonnal.
Nézzük meg a nemzetközi gyakorlatot:
USA - 0 az állam hitéleti támogatása
Franciaország - 0 az állam hitéleti támogatása
Csehek - nem is ratifikálták a vatikáni szerződést
Németek: -Ott a munkahelyen vonják le az egyházadót. Az állam nem támogat
.........................
A meghívó:
2005. február 7-én, délután 18 órakor
címmel rendez beszélgetést a Pallas Páholyban (Budapest, Alkotmány u. 15., Alkotmány és Hold utcasarok).
A beszélgetés tervezett résztvevői:
Barabás Tamás, az Egyenlítő újságírója
Donáth László evangélikus lelkész, az MSZP Vallásügyi Bizottságának tagja
Gábor György vallásfilozófus, a MeH tanácsadója
Komlós Attila, református lelkész
Várható témáink:
Az egyházak szerepe a közéletben
Egyházi profilok a XXI. században
Állam és egyház kapcsolata"
Jelen volt Gellért Kis Gábor és Platty Iván is.