A szerelem és a vallásos hit (sőt még az ateizmus) is olyan, mint a Selye János által leírt stressz és antistressz hatásmechanizmusa. Van egy mérték, ameddig építő hatású az egyénre, de túlzott mérték esetén leépítő.
Ebben a cikkemben egy régebbi fórumtémám tanulságos részletét dolgozom fel párbeszéd formájában. Egy későbbi A vallás kollektív neurózis fórumon még bővebben megvitattuk a kérdést. Egyre többen értik és egyetértenek Freuddal, hogy a vallás egyfajta sajátos tömegelmebetegség, azaz kollektív neurózis. Ha viszont ez így van, akkor ezt gyógyítani is lehet.
Ember Azürből: Kedves fórumolvasók és istenhívők! Többen úgy gondoljuk, hogy az istenhit egy módosult tudatállapotot hoz létre és ezen módosult tudatállapotnak némelyik fajtája destruktív hatású a személyiségre. A szerelem és a vallásos hit is olyan, mint a Selye János által leírt stressz és antistressz hatásmechanizmusa. Tehát van egy mérték, ameddig építő hatású az egyénre, de túlzott mérték esetén leépítő hatású. Félelem érzet, kisebbrendűségi érzések, szorongások, túlzott megfelelni való akarás, szexuális, párválasztási zavarok és sok más elkerülendő problémákat okozhat. Az istenhit hirtelen és esetlegesen nem szakszerű tréninggel való elvesztése viszont szintén nagyon veszélyes lehet az egyéniségre. Itt ezen a topikon segíteni kívánok azoknak, akik csökkenteni kívánják, illetve szakszerűen meg akarnak szabadulni ettől a "szenvedély, vagy kedély betegségtől". Ezen topik nem vallási viták miatt jött létre, hanem segítő szándékkal. Tehát kérem a személyeskedések elkerülését. Továbbá a félreértések miatt; Aki Istenben hisz, az bizony lelkileg beteg ember. Ezzel a megállapítással nem lebecsmérelni akarom az istenhívő embert, mert a depresszió, neurózis, vagy a különféle szorongások is népbetegségek az istenhithez hasonlóan, viszont nagyon sokan fel sem ismerik, hogy valójában lelkileg betegek. Ha már felismerik, akkor segíthetünk is rajtuk, és onnan elindulhat a gyógyulási folyamat.
alomhajós: mmm... engem érdekelne a dolog. Lehetek én az első jelentkező? Rögtön az elején szeretnélek megkérni arra, hogy mondj pár dolgot minderről: hogyan nézne ki ez a terápia, milyen "szakszerű" csökkentési és szabadulási mód van erre stb.? Előre is kösz. Továbbá, ha valóban komolyan érdekel a téma, akkor keresd meg Bandi bácsinak azaz dr. Gyökössy Endre lelkész-pszichológusnak a könyveit. Ő pontosan ilyen csoportfoglalkozásokat tartott a hívek számára, legfőképp család és házasságterápiával foglalkozott. Habár református lelkipásztor volt, rengeteg katolikus és más felekezet híveit küldtek hozzá csoportterápiára. Van két könyve, amely szakmai, pasztorál szociológiai témában íródott, de ugyanúgy bárkinek ajánlható, az "Életápolás" és a "Magunkról Magunknak". Ugyanakkor érdemes elolvasni saját életvallomását, az "Isten öreg bojtárjának vallomásai"-t amely annyira megragadott, hogy képtelen voltam letenni, pár óra alatt kiolvastam.
Ember Azűrből: Kedves álomhajós! Össze lehet állítani ilyen terápiás módszert. Elképzeléseim szerint személyes jelenléttel csoportfoglalkozások keretében lehet a leghatékonyabb. A csoport tagjai megosztják egymással gondolataikat, problémáikat és ezzel már látják, hogy nincsenek egyedül, más is van rajtuk kívül, aki hasonló helyzetben van. Önismereti tréning, hogy a csoport tagjai rájöjjenek, hogy Ők önálló értékes egyéniségek. Hány fajta isten van, mi is isten, mi az ami biztosan nem isten, hány vallás van a világon, hány vallás van hazánkban, hány egyház van, történelmi áttekintés az egyházak egymás közötti hatalmi harcáról, befolyástani ismeretek stb. A csoport tagjainak alapítania kell egy olyan egyházat, vallást, hitelévekkel, amely szerintük optimális lenne számukra. Ezekről meg kellene győzniük egymást. Ha valakinek a másik vallása szimpatikusabb átállhat oda. Csak nagyon röviden vázoltam fel a gyógyítási módszerem lehetőségeit. Gondolom ennyi elég volt számodra kérdésedre válaszul.
IV. niemand: Azt hiszem Freudnak volt igaza: A vallás kollektív neurózis... de ha az ember már mindenáron neurotikus akar lenni, legalább válasszon valami szebb neurózist … szerelem, szex-mánia, művészetek, stb.
- Leó Taxil francia újságíró. Ő írta a szórakoztató bibliát. Gyógyulni vágyóknak ajánlott olvasmány.
voltaire: Szia! Engem érdekelne a dolog. Szüleim vallásosnak neveltek, és a mai napig üldöznek ilyen istenes rögeszmék, bűntudatom van, ha nem megyek templomba. Hogy tudnál segíteni?
Ember Azűrből: Kedves voltaire! Nagyon sokan vannak olyanok, akiknek teljesen azonosak a problémái veled. Nagyon nehéz ellenállni a szülők és a társadalom pszichés nyomásának. Gondolom Te is meg akarsz felelni a szüleidnek, de közben érzed, hogy azért másként szeretnél élni. Az istenhit valóban félelemérzetet kelt az emberekben és utána meg is oldja.
Röviden a megdicsőülés törvényét alkalmazza.
1. Teremts az emberekben félelemérzetet.
2. Állítsd vissza a félelemérzet előtti állapotot.
3. Arasd le a dicsőséget.
Tehát a vallás által keletkezett félelemérzetedet maga a vallás is helyreállíthatja, de megkéri érte az árát. Tehát a befolyása alá is von lelkileg. Talán Te kezdheted azzal, hogy meggyőzheted a szüleidet, hogy Isten nem a templomban lakozik, és Te másként érintkezel vele.
voltaire: Kedves Ember az Űrből! Beszéltem a szüleimmel. Azt mondják, azért kell templomba járni, hogy megtisztuljak. Én pedig bűnös vagyok. Meg akarok tisztulni. Bűnös vagyok. Bűnös vagyok.
Ember Azűrből: Kedves voltaire! Szerintem a szüleidnek templom helyett a fürdőszobát kellene használnia a megtisztuláshoz. Egyébként meg miért lennél bűnös. Azért mert emberként élsz? Próbáld ki, hogy azt mond el ugyanolyan sokszor: Bűntelen vagyok, bűntelen vagyok, bűntelen vagyok … Fog ez menni.
Ember Azűrből: Kedves álomhajós! Nem kerülték el a kérdéseid a figyelmemet, csak sok itt az álbeteg szimuláns, meg az olyan is aki igazából nem meggyógyulni akar csak lógási lehetőséget keres a munkából.
1. Valóban segíteni szeretnék az embereknek, mert megtapasztaltam, hogy akiknek eddig már segítettem sokkal nyugodtabban, sikeresebben és harmóniában önmagukkal élik az életüket.
2. A problémák összetettek és nem kell és nem is célom az embereket Istentől elszakítani. Csak inkább tudatosítani bennük, hogy Istenen kívül és nélkül is lehet élni.
3. Maga a hit és a hitben való csalódás okozza a problémát. Egyes emberek hisznek a barátságban, a szerelemben, a tisztességben és sok más nemes, vagy kevésbé nemes eszmében. A hit tudatszűkülést és vakságot okoz. Ebben az állapotban egyszerűen nem veszik észre, ha valaki mégsem az, aminek hiszik.
4. Nem feltétlenül. Az érzéseket lehet modellezni, mint bármit a tudományban, vagy a valós életben. Isten is csak egy emberi érzés.
A könyvajánlódat köszönöm. Igyekszem beszerezni és elolvasni ezeket a könyveket. Viszonzásul ajánlom: Marcello D'orta: Isten ingyér teremtett bennünket és Leó Taxil: Szórakoztató Bibliáját nanu-nanu
Búcsúzóul azért még adok neked egy biztos receptet.
Imádkozz úgy, hogy
Istenem, ments meg önmagadtól
ajánlott cikk a témában;
Vallás: illúzió, kollektív kényszerneurózis, vagy mi?