Definiáltuk a teológia fogalmát, majd néztük meg, hogy beilleszkedik-e a tudomány definíciója által megadott ismérvekbe. Ebből az derült ki, hogy a teológia egyértelműen egy áltudomány. Éppen ezért az állami támogatása is elfogadhatatlan, pláne valódi tudomány és tudás kárára.
C.F. Weizsacker: "Még korunk szélhámosainak is tudósnak kell magukat színlelni, mert különben senki sem hinne nekik."
Maga a teológia szó vitatott és állandóan változó jelentést hordozó szó, teológia = hittudomány , a leggyakoribb jelentés azonosítás. (kac-kac)
A tudomány néhány definíciója. A magyar értelmező szótár az alábbi jelentéseit adja a tudomány szónak:
1. A természet, a társadalom és a gondolkodás objektív összefüggéseiről szerzett, igazolható ismeretek rendszere.
2. Az egyéni ismeretek összessége. (Kapcsolódó fogalom: tudományellenes - a tudomány igazságaival ellentétes; a tudományos kutatás ellen irányuló.) Más értelmezésben: Az embernek a világ megismerését célzó tevékenysége eredményeként összegyűjtött, bizonyos szabályok szerint igazolt ismeretek összessége. forrás: http://www.scientia.hu/
Mi is a hit? A hit az amikor valakik, vagy valaki biztosnak állítja és véli a bizonytalant. Mert hinni az emberek csak a biztosan nem létező, vagy bizonytalan dolgokban szoktak. A biztosat azt tudják. A tudás az meg igazolható vélekedés. Tehát a teológia szó hittudományként való értelmezése paradoxon, önellentmondás, körbezárt logika, azaz magyarul parasztvakítás. Egészen pontos meghatározással a teológia áltudomány.
"Áltudománynak (pszeudotudománynak) az olyan gondolatokat, eszmerendszereket, elgondolásokat nevezzük, amelyeket (mai) művelőik tudományként határoznak meg, de a tudomány fogalmának nem felelnek meg. (Leggyakoribb hibájuk az empirikus igazolás hiánya. Lásd: tudományos módszer.)" megjegyzésem: A magyar wikipédián személyem indította a tudomány szócikket. Vagy 2-3 évig az senkinek sem hiányzott egy lexikonban, amikor oda mentem."
Akkor vizsgáljuk meg, hogy hol és milyen módon tanítanak hazánkban teológiát?
Apor Vilmos Katolikus Főiskola "Teológiai tanszék; A magyar ifjúságnak égető szüksége van jól képzett, hitelesen keresztény hitoktatókra. (((Hoppá és ezt Semjén Zsolti és Orbán Viki pajtások tudják))) Ezt a társadalmi igényt próbálja kielégíteni főiskolánk hittanári szaka. dr. Nemeshegy Péter nevével fémjelzett tanszék a biztosíték a mai katolikus egyház követelményeinek megfelelő, színvonalas képzésre. A hitoktatók mellett az általános képzésben részt vevő hallgatók is betekinthetnek a hit és a Biblia kérdéseibe. A tanszék latin és francia szakrális nyelv speciális kollégiumot indít."
"Silan 2003.02.27 18:20:10 (61) "Azt hiszem, meglehetősen jó érveket hoztam fel amellett, hogy a teológia egy elfogult dolog. Az Encyclopaedia Britannica a legmegbízhatóbb kézikönyv, minden szócikk írására szakértőket kérnek fel, a "teológia" szócikket pl. egy teológus írta meg. Ha egy teológus kimondja, hogy a teológia a vallásos gondolkodás egy területe, amely nem elfogulatlanul és tisztán empirikusan vizsgálódik, hanem normatív autoritásként elfogadja az isteni kinyilatkoztatást, akkor ezt higgyük már el neki."
Na itt oda van sorolva a teológia, ahova valóban való.
"Ti kérdeztek, mi válaszolunk: Ezotéria, okultizmus, teológia, parapszichológia, alternatív gyógyítás, szellemtudományok, reinkarnáció, karma, test-lélek-szellem, stb. témákban." http://www.centralnet.hu/patics/kerdez/kerdez.php
A teológia nem vallástudomány!
Máté-Tóth András:Teológia és vallástudomány - Érdekes ez a tanulmány. Idézek belőle néhány gondolatot:
"A vallástudomány szerint a teológia a vallástudományt illetéktelennek és helyenként destruktívnak tartja, hiszen arról, ami a valláson belül szent, arról a vallástudomány profán megközelítésben tárgyal."
"Különösen Magyarországon hiányzik a vallástudomány identitásának és módszertanának elméleti vitája, ..."
"Az első „Általános vallástörténeti és vallásfilozófiai” tanszékeket állami egyetemen [5] Hollandiában (Leiden, Utrecht, Groningen és Amsterdam) állították fel 1877-től kezdve, amely országot e tudományág szülőhazájának is szoktak nevezni."
"Az állam és az egyház törvényi szétválasztását követően Párizsban 1905‑ben megszüntették az összes teológiai kart az állami egyetemeken."
"Ezen túl szükséges néhány pontosítás. Kezdjük mindjárt azzal, hogy „a” vallás – éppen a vallástudományi vizsgálódások alapján is állítható – nem létezik. Konkrét vallásokról beszélhetünk, többes számban, ha a nyelv tűrné: csak és mindig."
"A globális világ korszakában már látjuk, hogy megbízható statisztikai adatok szintjén nem is tudni, hányféle vallás van. Talán azt sem tud(hat)juk, hogy ezek melyike valódi és melyike nem."
"A vallástudomány a vallásról ill. a vallásokról szóló tudomány, a teológia ezzel szemben az egyes vagy többes számban értendő istenről vagy istennőről szól."
"A „kereszténység“ modellje ugyan még ma is meghatározza a vallás európai felfogását, de történetileg mára ellehetetlenült. "
"a vallástudomány története Magyarországon inkább nagy tudósegyéniségekhez kötődik."
Mikhail Aleksandrovich Bakunin irta, mondta (1814-1876) orosz anarchista és elméleti politikus, aki szemben állt Karl Marxszal : A teológia az isteni hazugság tudománya
Carl Sagan: Korok és démonokban ír hasonlóakat: "A teológia csak a garázsban lévő, láthatatlan és érzékelhetetlen, hétfejű sárkányok létezéséhez hasonló érvrendszereket épít fel. "
Azaz egyszerűbben kifejezve a teológiának sokak szerint kb. annyi az értelme, mint az unikornisológiának, pegazusológiának, vagy mondjuk az orkológiának.
Index >>Fórum » FILOSZ » Tudomány » Teológia, mint áltudomány.
Kiegészítő gondolat p-dox időszámítás szerint 42022.09.19-én:
A matematika önmagában áltudomány. Zárt axiomatikus rendszerekre épül. Azaz dogmákra. A matek vallás. Sőt vallások halmaza. A fizika és a többi valódi empirista tudomány emeli be a tudományba csak egyes megállapításait. A teológia is áltudomány és még is két másik áltudomány (politika és a jog) miatt be van emelve a tudományok közé. Nos az asztrofizikával is hasonló a gond.... A matek áltudomány túltolta a biciklit ....nem várta be a fizikát és az észleléseket ... és ezért olyan hülyeségek születtek, mint a gúnynevén elhíresült BigBang teremtéselmélet.